Porady

Planując zakup basenu, dobrze byłoby zastanowić się nad paroma kwestiami dotyczącymi:

 • lokalizacji basenu (wewnątrz lub na zewnątrz budynku),
 • powierzchni, którą chcemy przeznaczyć na basen,
 • ilości osób, które będą korzystały z basenu,
 • przeznaczenia basenu (rekreacyjny czy do pływania sportowego),
 • technologii wykonania basenu,
 • kwoty, jaką możemy przeznaczyć na zakup basenu oraz niezbędnego osprzętu.

 

W dokonaniu właściwego wyboru pomocne mogą okazać się porady umieszczone poniżej dające odpowiedź na podstawowe zagadnienia.

Budowa basenu:

Jaki jest koszt budowy basenu?


Koszt budowy basenu jest uzależniony od wielu czynników i jest wyceniany indywidualne. Należy uwzględnić w kosztorysie takie elementy jak np. niecka z podstawowym systemem filtrowania i ręcznym dozowaniem środków dezynfekcyjnych, folia do ochrony przed zanieczyszczeniami, przyrządy służące do czyszczenia basenu, urządzenie wytwarzające przeciwprąd, zjeżdżalnia, wymiennik lub system solarny do podgrzewania wody w basenie czy oświetlenie basenu.

Podstawowymi kryteriami, mającymi wpływ na ostateczną cenę wykonania basenu, są między innymi:
 • wielkość basenu,
 • lokalizacja (o ile cena wykonania samej niecki kształtuje się na podobnym poziomie to główna różnica polega na tym że decydując się na basen wewnętrzny trzeba liczyć się z kosztami budowy całej hali basenowej.),
 • Technologia wykonania, najtańszym wyborem są gotowe niecki wykonane przez producentów z poliestru lub żelbetowe baseny wyłożone wykładziną zbrojoną,
 • Atrakcje wodne,
 • System filtracji.

Jaką wybrać technologie wykonania basenu?


Kolejnym krokiem jest wybór technologii wykonania naszego basenu. Powinniśmy się zastanowić nad sposobem wykończenia niecki basenu. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w naszym kraju jest wykonanie basenu z pustaków styropianowych i wyłożenie go wykładziną PCV. Z racji warunków atmosferycznych panujących w naszym kraju basen taki będzie charakteryzował się dobrymi właściwościami termicznymi i wytrzymałością przy stosunkowo niskich kosztach budowy. W przypadku basenów wewnętrznych, musimy pamiętać, że taki basen buduje się na lata i nie warto oszczędzać przy budowie niecki. Najczęściej wybieraną technologią w tym przypadku jest technologia żelbetonowa wyłożona wykładziną basenową lub pokryta ceramiką.

Jak wybrać kształt, rozmiar oraz głębokość basenu?


Przy wyborze gotowych niecek wykonanych z poliestru, kształt i wielkość jest narzucana przez producenta. Dla tych z państwa, którzy mają własny pomysł na swój basen - kształt basenu nie jest żadnym ograniczeniem. Należy jednak pamiętać, że kształt jak i lokalizacja basenu powinna się komponować z otoczeniem. Głębokość natomiast powinna być dostosowana do wysokości osób korzystających z basenu. Rozmiar basenu jest uzależniony przede wszystkim od jego przeznaczenia oraz ilości osób, które będą z niego korzystały.
Standardowe rozmiary basenów prywatnych ogrodowych:
 • 6m x 3m
 • 8m x 4m
 • 10m x 5m
 • 12m x 6m
Głębokość natomiast waha się między 1,4m a 1,5m

Standardowe rozmiary basenów wewnętrznych:
 • 8m x 3,5m
 • 10m x 4m
 • 12m x 4,5m
Głębokość basenów wewnętrznych to 1,3m lub 1,4m

W jakim miejscu powinien znajdować się basen?


Lokalizacja basenu jest jednym z podstawowych kryteriów jakie powinniśmy rozważyć przed przystąpieniem do budowy. Powinniśmy wziąć pod uwagę lokalizacje która:
 • jest dobrze nasłoneczniona, dzięki czemu woda w basenie będzie się lepiej nagrzewała,
 • jest odizolowana od osób postronnych, co zapewnia nam komfort korzystania z basenu
 • jest odcięta od wiatru.
Przy basenach wewnętrznych lokalizacja nie ma tak dużego znaczenia jak w przypadku basenów ogrodowych. Musimy wybrać taką lokalizację by była przede wszystkim praktyczna.

 

Eksploatacja basenu:

Jakie mamy sposoby dezynfekcji wody?


Dezynfekcja chlorowa
Zgodnie z wymaganiami SANEPIDU woda w basenie musi zawierać chlor (0,3 - 0,6 mg/l). Wymóg ten jest konieczny bez względu na stosowaną dezynfekcje ultrafioletem lub ozonem. Dezynfekcja wody za pomocą chloru ma na celu zlikwidowanie wszystkich bakterii oraz zanieczyszczeń organicznych znajdujących się w wodzie basenowej

Dezynfekcja promieniami UV
Spełnienie w/w wymagań SANEPIDU wiąże się z wytworzeniem w wodzie chloramin (odpowiedzialne za typowy zapach wody oraz wywoływanie większości podrażnień). Stosowanie promieni UV pozwala zniwelować poziom bakterii do poziomu stawianego wodzie pitnej oraz skutecznie zredukować chloraminy, przez co skuteczność dezynfekcji rośnie wraz ze wzrostem komfortu korzystania z basenu.

W jaki sposób utrzymać czystą wodę w basenie?


Procesem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania basenu jest filtracja. Jak się można domyśleć do wody dostają się różnego rodzaju zanieczyszczenia. W celu ich wyeliminowania stosuje się filtry piaskowe, wypełnione złożem kwarcowym. Proces filtracji przeważnie trwa ok. 7h godzin w ciągu całej doby. Polega on na przepływie wody basenowej przez złoża w zbiorniku filtra w którym formują się kanaliki przez które przepływa. W ramach eksploatacji raz na jakiś czas konieczne jest płukanie filtra.

Ponieważ filtry nie są w stanie wyłapać wszystkich najmniejszych drobinek (tzw. cząstki koloidalnie rozproszone), czego skutkiem dość często staje mętna woda w basenie, wykorzystuje się procesy koagulacji - flokulacji. Procesy te poprzez łączenie się zdestabilizowanych cząsteczek w mikro agregaty a w następnym etapie w większe agregaty (które są już na tyle duże by osadzić się na złożu), ułatwiają usuwanie z wody substancji zawieszonej oraz cząstek koloidalnych.

Jak ogrzewamy wodę basenową?


Jest kilka metod, dzięki którym zadbamy o to by temperatura wody w naszym basenie była na odpowiednim poziomie.

Pierwszą z nich jest zastosowanie kolektorów basenowych, których cena jest znacząco niższa od ceny standardowych kolektorów słonecznych. Mate tego typu podłącza się do instalacji basenowej gdzie woda przepływając przez kolektor odbiera ciepło bezpośrednio, dzięki czemu nie ma potrzeby montowania wymienników ciepła, które jako rozwiązanie stosowane jest głównie przy basenach krytych lub zadaszonych lekkimi konstrukcjami. Wymienniki ciepła działają na zasadzie podłączenia instalacji basenowej oraz czynnika grzewczego do wejścia i wyjścia wymiennika.

Kolejnym rozwiązaniem są pompy ciepła typu powietrze-woda. Działanie takich pomp opiera się na poborze energii cieplnej zgromadzonej w powietrzu i zamienieniu jej na energię użytkową. Warto wspomnieć, że rozwiązanie te utrzymuje temperaturę wody podczas całego sezonu kąpielowego.

Ostatnim sposobem ogrzewania basenów jest ogrzewanie poprzez zastosowanie grzałki elektrycznej. Jest to mało ekonomiczne rozwiązanie, szczególnie w przypadku basenów dużej wielkości z prostego faktu jakim jest cena energii elektrycznej. Woda ogrzewa się poprzez przepływ między prętami zamieszczonymi w instalacji basenu.